Newsletter Signup | Subscribe to Magazine

Official Mensa® Challenge – May 2021

Are you ready for Mensa?

American Mensa is where brilliance belongs – it’s where friendships are forged for life, business connections and opportunities are made, and where brilliant minds find the chance to engage with others in an intellectually stimulating environment.

Just for LOCAL Life readers: Take the Mensa Practice Test for just $5! Visit americanmensa.org/mht and use offer code: Local21.



1. A community group has 500 people. At the March 1 dance, new members pay only $14 for tickets whereas longtime members pay $20. As a result, all of the new members attend but only 70% of the longtime members attend. How much ticket revenue was collected?

 

2. An eight-letter word is spelled out in the box below. Find it by beginning with the correct letter and moving clockwise or counterclockwise around the box, using each letter only once.

3. A candy store owner prices his candies based on a special system. A gumdrop cost 10¢, a lollipop costs 15¢ and a peppermint stick cost 20¢. According to this system, how much will a jelly bean cost?

 

4. Unscramble the letters in each word below then unscramble the order of words to create a Tom Swifty sentence. (Tom always speaks adverbially. Example: “I just bought a refrigerator,” said Tom icily.)

YLNWNINGI   MOT   DSIA   I   CKTIEST    TTORYLE   TUSJ   YTFRO   GTHOBU

 

5. Choose the correct letter from each clue in the rhyme below, then read the letters in order. They’ll spell out the answer to the riddle.

My first is in three and also in tray.

My second in burn but not in bray.

My third in lamp and also loop.

My fourth in pile but not in coop.

My last in part and also pink.

My whole a flower you will think.



Answers

  1. $7,000 (R = $14(N) + $20(.07)(T – N).)
  2. ADRIOTLY
  3. 15¢ (5¢ per syllable)
  4. “I just bought forty lottery tickets,” said Tom winningly.
  5. TULIP